انجمن گفتگوی رایمند

چرا Age گیرنده بالا میره؟

چرا وقتی به شمیم وصل میشم عدد Age مدام بین 4 و 5 تغییر میکنه؟

1 Likes

در این حالت هیچ گونه تصحیحاتی دریافت نمیشه ک ممکنه مشکل از نام کاربری و کلمه عبور باشه

1 Likes

پس چرا Age را 4 و 5 ثانیه نشون میده؟

یکی از دلایل اصلی این اتفاق، استفاده همزمان دو نفر از یک حساب کاربری شمیم هست

1 Likes

عدد 4 و 5 نشان دهنده دریافت تصحیحات از سامانه ماهواره ای SBAS با تأخیر زمانی 4 و 5 ثانیه هست که به صورت سرویس رایگان ارسال میشه و دقت آن در حد متر است. البته سرویس پولی هم داره که دقت آن به مراتب بهتر هست.

1 Likes

مگه SBAS توی ایران جواب میده؟

بله
ایران در فضای پوشش سامانه EGNOS که یکی از سامانه های SBAS هست، قرار داره و در نتیجه گیرنده هایی که قابلیت دریافت سیگنال های sbas دارند، در ایران ماهواره های EGNOS رو ردیابی می کنند

1 Likes

وقتی Age برابر 4 و 5 هست چطور باید بفهمیم که داریم از شمیم تصحیحات رو با تاخیر دریافت میکنیم یا کلا از شمیم دریافت نمیکنیم؟

به عنوان مثال چند روز پیش این مساله با یک گیرنده برای من پیش اومد.
وقتی به سمت و رایمند متصل میشدم دستگاه با Age 1 و حداکثر 2 ثانیه تصحیحات دریافت میکرد و دو تیک فیکس بود.
ولی هنگام اتصال به شمیم دستگاه یک تیک فیکس بود و Age نوسان داشت. مثلا 1، 2، 4، 5 و حتی 8 و 10
که من با توجه به یک فیکس بودن و عدم ایجاد مشکل هنگام اتصال به سمت و رایمند نتیجه گرفتم دستگاه مشکل نداره.

آیا وقتی دستگاه یک تیک فیکس و متصل به شمیم باشد (آیکون رعد و برق) و age روی 4 و 5 باشد نشانه دریافت تصحیحات با تاخیر هست؟

به عبارت دیگر اگر تصحیحات فقط از SBAS (و نه از شمیم) دریافت بشه، باز هم دستگاه یک تیک فیکس رو نشون میده؟

1 Likes

هنگامی که دستگاه روشن می شود به صورت پیش فرض تصحیحات سامانه SBAS را دریافت می کند و age بر روی 4 و 5 متغیر است. تا قبل از اتصال به سامانه شمیم age به همین صورت باقی مانده و گیرنده در حالت DIFF مختصات می دهد.
با اتصال به سامانه شمیم اگر age بر روی 1 یا 2 قرار گرفت یعنی اینکه تصحیحات از سامانه دریافت می‌شود، اما اگر age همچنان بر روی 4 یا 5 باشد حتی با وجود اتصال به سامانه، تصحیحاتی دریافت نمی شود. علت این مسئله عمدتاً استفاده همزمان دو کاربر از یک حساب کاربری است. چرا که حساب کاربری سامانه شمیم محدودیت استفاده دارد و تنها یک نفر می‌تواند در لحظه از طریق آن تصحیحات دریافت کند.
اما در صورتی که به سامانه شمیم متصل شده و پس از اینکه عدد age بر روی 1 یا 2 قرار گرفت و پس از مدتی از حالت پایدار خارج شده و شروع به نوسان کرد (از 1 تا 10) در این شرایط، ارتباط شبکه ای بین سرور و کاربر Rover پایدار نبوده و عواملی از قبیل ضعیف شدن اینترنت کاربر یا عدم پایداری در نحوه ارسال تصحیحات توسط سِرور پیش آمده است.
حالت دیگر این است که پس از اتصال به سامانه و فیکس شدن، عدد age همینطور افزایش می یابد تا جایی که از حالت فیکس خارج می گردد. علت این پیشامد نیز قطع بودن اینترنت کاربر و یا عدم ارسال تصحیحات توسط سِرور سامانه شمیم به علت اختلال پیش آمده در شبکه است.

1 Likes

دوستان یک بار هم اتفاق افتاد که ما در حال تست همزمان دستگاه با یک برند دیگه برای یک سازمان که قصد خرید داشت بودیم. اتفاقی که میافتاد این بود که گیرنده به شمیم وصل میشد و age یک میشد و دستگاه fix منتها بلافاصله age بالا می رفت. متاسفانه متوجه شدیم که توسط یک نفر در سامانه شمیم گیرنده رایمند بلافاصله پس از اتصال توسط اپراتور سامانه به صورت عمدی قطع میشد.
دوستان حواستون باشه که این اتفاق دوباره تکرار نشه. اگر این اتفاق بیافته ما میتونیم از طریق مرجع قضایی مثل وزارت اطلاعات پیگیر بشیم.
پس حواستون باشه که برای هیچ کاربری این اتفاق نیافته در هیچ استانی.

بعضی مواقع که میخوایم به شمیم وصل بشیم، عدد Age صفر هستش. مفهوم این چیه؟ چکار بایست کرد؟

1 Likes

لطفا برای دیباگ Age از فلوچارت زیر استفاده کنید

2 Likes