انجمن گفتگوی رایمند

تکنولوژی aRTK در گیرنده‌های رایمند

تکنولوژی aRTK یک فناوری بسیار پرکاربرد در گیرنده‌های iRoPro و iRoPro II هست که به نقشه بردار کمک میکنه تا در صورت قطعی ارتباط اینترنت از سامانه شمیم تا 10 دقیقه، دقت گیرنده را زیر 5 سانتی‌متر حفظ کنه!!

برای آشنایی اجمالی با تکنولوژی aRTK که در گیرنده های کمپانی Hemisphere و همچنین در گیرنده های رایمند بکار رفته است، میتوانید به ویدیو زیر مراجعه کنید

ویژگی مشابه در گیرنده‌های تریمبل xFill است که از تکنولوژی RTX استفاده می‌کند و تا 5 دقیقه پس از قطع ارتباط دقت را زیر 3 سانتیمتر نگه میدارد.
جهت آشنایی با آن می‌توانید دموی زیر را تماشا کنید

1 Likes

ممنون. ویدیوی خوبی بود و مفهوم xfill را به خوبی نشان میده. اگر میشه یه فیلم هم برای گیرنده های رایمند بزارید

بله…به ذهنم رسید که چنین دمویی که نشون میده چند دیقه گیرنده رایمند دقت رو در حد قابل قبول نگه میداره فیلمبرداری بشه و در سایت قرار داده بشه.

ویدیو جالبی بود

یه سوال که در ویدیو دیده نشد این هست که اگه گیرنده rover حرکت کنه و جابجا بشه، دقت گیرنده و همچنین صحت گیرنده چطور می‎شود؟ در این حالت هم تا 5 دقیقه دقت حفظ می شود؟

در رابطه با گیرنده‌های تریمبل ویدیوی مناسبی که نشون بده هنگام حرکت رووِر هم دقت تا 5 دقیقه حفظ بشه پیدا نکردم.
ولی مشاهداتم از گیرنده رایمند نشون میده که در حالت ثابت بودن رووِر حتی بیشتر از 10 دقیقه دقت حفظ میشه ولی اگر رووِر در حرکت باشه، دقت مدت زمان کمتری حفط میشه.

باید دقت کرد که چه aRTK در رایمند و همیسفر، چه RTK ASSIST در نواتل و چه xFill در تریمبل موقعی تصحیحات ماهواره ای L-band براشون مدل میشه که ریسیور حداقل یکبار تعیین موقعیت RTK رو در نقطه انجام داده باشه.
برای مطالعه بیشتر (https://docs.novatel.com/OEM7/Content/Operation/RTK_ASSIST_Enabling.htm)

1 Likes

اطلاعات بیشتر در رابطه با Trimble xFill

aRTK چیست؟
یکی از روشهای رایج تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS، برای تعیین موقعیت آنی روش RTK است. در این روش یک گیرنده Rover تصحیحات را از ایستگاه مرجع موجود در منطقه( نزدیکترین ایستگاه) و یا شبکه ای از ایستگاهها دریافت می نماید. گیرنده Rover با اتصال به ایستگاه مرجع از طریق رادیو و یا اینترنت میتواند موقعیت لحظه ای خود را با دقت سانتیمتر تعیین نمایند. همانطور که اشاره شد ایستگاه های مرجع عموما اطلاعات را از طریق دو لینک ارتباطی زیر در منطقه ارسال می کنند :
1- رادیو 2- اینترنت.
امروزه اکثر گیرنده های GNSS موجود قابلیت دریافت تصحیحات از طریق سیم کارت یا اینترنت را دارا هستند. لازمه دریافت تصحیحات با استفاده از اینترنت در مرحله اول قابلیت اتصال به اینترنت گیرنده Rover و در مرحله بعد دریافت تصحیحات از ایستگاه مرجع بصورت پیوسته، پایدار و حداقل قطعی اینترنت می باشد. در روش RTK به منظور برداشت نقاط با دقت و صحت بالا باید تصحیحات بطور پیوسته در گیرنده Rover دریافت شوند و مدت زمان قطعی دریافت تصحیحات نباید بیش از 10 یا 20 ثانیه باشد. در صورت بروز قطعی اینترنت، مختصات بدست آمده برای RTK از بین میرود. این موضوع یکی از چالش های اساسی روش RTK اینترنتی می باشد. راهکار حل این مشکل استفاده از تکنولوژی aRTK است که در گیرنده های رایمند (مدل iRoPro ) ارائه شده است. روش aRTK از تصحیحات سرویس l Band مربوط به Atlas استفاده میکند.

نحوه عملکرد aRTK
فرآیند کار با aRTK بسیار ساده می باشد. در روش aRTK همزمان با دریافت تصحیحات از ایستگاههای مرجع زمینی با لینک رادیویی یا اینترنتی ، دریافت تصحیحات از طریق ماهواره های LBand هم صورت میگیرد و پردازش های همزمان در داخل گیرنده انجام می شود. در مقایسه با روش RTK ، در این روش دو نوع تصحیحات در گیرنده مورد پردازش قرار میگیرد. در صورت قطعی تصحیحات بیش از 10 یا 20 ثانیه تا زمان برقراری ارتباط مجدد ، گیرنده بصورت اتوماتیک از تصحیحات ماهواره ای استفاده کرده و دقت تعیین موقعیت را حفظ می نماید. اما پس از قطع دریافت تصحیحات از ایستگاههای زمینی، به ازای هر دقیقه یک سانتیمتر دقت تعیین موقعیت کاهش پیدا میکند، بطوریکه پس از ده دقیقه دقت تعیین موقعیت به ده سانتیمتر میرسد، در صورت خرید اشتراک Atlas پس از قطع تصحیحات به مدت نامحدود میتوان دقت ده سانتیمتر را حفظ نمود.aRTK1

جدول ذیل برخی از مشخصات عملکردی aRTK را نشان میدهد:

aRTK2

طبق جدول بالا، خرید و فعال سازی اشتراک Atlasدر گیرنده باعث افزایش قابلیت aRTK ، بهبود و ثبات عملکرد کاربران RTK در حین برداشت می شود. اشتراک Atlas نه تنها باعث افزایش صحت میگردد بلکه به کاربران aRTK اجازه میدهد در صورت عدم دریافت تصحیحات از طریق ایستگاه های مرجع زمینی مدت زمان نامحدودی اقدام به برداشت با صحت بالا نمایند.

aRTK3