انجمن گفتگوی رایمند

تکنولوژی Athena

منظور از تکنولوژی Athena در دیتاشیت محصولات رایمند چیست؟
«پردازش RTK به صورت مستقل منظومه‌ای با تکنولوژی منحصر به فرد Athena بدون وابستگی به یک منظومه خاص»

در مورد انجین پردازش athena میتونید این مقاله را بخونید. ممنون میشم اطلاعاتی را که از مقاله بدست آوردین برای ما هم منعکس کنید

1- Athena RTK نسل جدید انجین پردازش RTK کمپانی Hemisphere است که قابلیت پشتیبانی از تمامی سامانه‌های ماهواره‌ای موجود (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS) و سیگنال‌های جدید مورد استفاده در این سامانه‌ها را داراست.
2- انجین پردازش Athena RTK با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های تعدیل خطا در صنعت GNSS طراحی شده است. معماری چند منظوره Athena قادر است تا از روش‌های حل ابهام پیشرفته بهره گیرد و کارایی گیرنده را به نحوی چشمگیر در محیط‌های چالشی بالا ببرد.
3- برخلاف انجین‌های پردازش RTK معمول، انجین Athena اندازه “جهش” فاز را هنگام گذر از روش‌ حل ابهام فاز صحیح به اعشاری و بالعکس کاهش می‌دهد و در نتیجه قابلیت استفاده از گیرنده را بهبود می‌دهد.
4- زمان راه‌اندازی اولیه: همواره در عرض 15 ثانیه به بالاترین دقت می‌رسد.
5- Athena از فرکانس سوم GNSS نیز که اکنون روی برخی سامانه‌های ماهواره‌ای وجود دارد استفاده می‌کند که به نوبه خود باعث افزایش کارایی گیرنده در محیط‌های چالشی می‌گردد.
6- انجین پردازش Athena RTK حدود 30% کارایی بالاتر در محیطهای چالشی در مقایسه با سایر برندها دارد.

ترجمه فارسی مقاله مربوط به Athena RTK:

:pray:

یکی از روشهای رایج تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS، برای تعیین موقعیت آنی روش RTK است. در این روش یک گیرنده Rover تصحیحات را از ایستگاه مرجع موجود در منطقه( نزدیکترین ایستگاه) و یا شبکه ای از ایستگاهها دریافت می نماید. گیرنده Rover با اتصال به ایستگاه مرجع از طریق رادیو و یا اینترنت میتواند موقعیت لحظه ای خود را با دقت سانتیمتر تعیین نمایند. پارامترهای زیادی در دستیابی گیرنده GPS به دقت سانتیمتر تاثیر دارند که یکی ازآنها تعداد ماهواره های ردیابی شده ( منظومه جی پی اس، گلوناس، گالیله، بیدو و …) می باشد. اما در این میان تعداد ماهواره های ردیابی شده از منظومه GPS تاثیر زیادی در سرعت دستیابی گیرنده به دقت سانتیمتر دارد. در برخی موارد ممکن است تعداد ماهواره های منظومه GPS کاهش پیدا کرده و امکان دستیابی به دقت بالا از بین رود. برای رفع این مشکل تولید کنندگان گیرنده ها سعی بر این دارند تا با استفاده از ماهواره های سایر سیستم ها از جمله گلوناس، گالیله، بیدو این وابستگی را حذف نمایند. یکی از تکنولوژی های توسعه یافته در این حوزه، پردازش مستقل منظومه ای نام دارد. این تکنولوژی در گیرنده های کمپانی همیسفر ، Athena نام دارد.
بدلیل تکنولوژی پردازش مستقل منظومه ای حتی در صورت وجود تعداد کم ماهواره های GPS ، امکان پردازش با سرعت بالا نیز در محیطهای چالشی وجود دارد. همچنین در گیرنده های با ماژول همیسفر (گیرنده های شرکت مکان پرداز رایمند) بدلیل ردیابی ماهواره های نسل سوم بیدو؛ تکنولوژی پردازش مستقل منظومه ای نمود بیشتری پیدا کرده است.
تکنولوژی Athena با استفاده از تکنیکهای مدلسازی و کاهش خطا ، کنترل کیفیت داده ها ، روشهای پیشرفته حل ابهام فاز (فیکس شدن گیرنده) و استفاده از فرکانس سوم ماهواره های GNSS باعث بهبود عملکرد گیرنده (سرعت فیکس شدن بالا و کاهش زمان عملیات نقشه برداری ) به ویژه در محیطهای چالشی میشود.
لازم به ذکر است مناطق شهری با ساختمانهای بلند، مناطق جنگلی با پوشش گیاهی متراکم، مناطق دارای تداخل امواج الکترومغناطیسی، مناطق با سطوح شیشه ای و استیل جزو محیطهای چالشی محسوب میشوند.

2 Likes