انجمن گفتگوی رایمند

زون UTM، اسکیل فاکتور و تاثیر آن بر روی طول و مساحت

برای تهیه نقشه به کمک GPS، از مختصات UTM استفاده می‌کنیم. مختصاتی که GPS میده مختصات طول و عرض جغرافیایی و بر حسب درجه است. مختصات جغرافیایی برای نمایش موقعیت نقطه مناسب است اما برای نمایش طول و مساحت نمی‌تونیم از اون استفاده کنیم.
برای تهیه نقشه دو بعدی از سیستم UTM استفاده می‌کنیم. UTM یک سیستم تصویر است و می‌تونیم طول و مساحت را بر روی اون در سیستم متریک نمایش بدیم.

1 Likes

یکی از ویژگی‎های سیستم تصویر UTM اینه که کل کره زمین رو به 60 بخش 6 درجه ای تقسیم کرده است (یعنی عرض هر بخش، 6 درجه طول جغرافیایی هست).
شماره گذاری این بخش ها از 1 تا 60 هست و فضای ایران در چهار بخش 38، 39، 40 و 41 قرار گرفته.
بخش شماره 38 شامل مناطق غربی ایران هست
39 و 40 مناطق مرکزی
41 هم مناطق شرقی ایران هست

1 Likes

چطوری میتونیم با توجه به مختصات،متوجه بشیم که اگر نقطه ای در مرز دو تا زون واقع شده باشه. مختصات داده شده در کدوم زون هست؟

در سیستم تصویر UTM، مقدار Easting در بازه 166000 متر تا 834000 متر قرار دارد.
درنتیجه، در مرز دو زون مقدار Easting تغییر قابل مشاهده‌ای می‌کند.به‌طور مثال مقدار Easting یک نقطه در زون 29N، برابر 834000 متر و در زون 30N، برابر 166000متر است.

2 Likes

بنابراین با چک کردن Easting میتونیم بفهمیم که مختصات داده شده در زون اصلی هست یا خیر. مثلا اگر Easting از 166،000 کمتر باشد یا از 834،000 بزرگتر باشد بدین معنی هست که مختصات نقطه در زون مجاور داده شده است

3 Likes

توضیح در ارتباط با تبدیل طول و مساحت از سیستم UTM به مقدار واقعی زمین می دهید؟

1 Likes

به منظور تبدیل طول در سیستم تصویر UTM به طول واقعی از ضریب مقیاس استفاده می‌شود.

با استفاده از Grid Scale Factor طول در سیستم تصویر UTM به طول روی بیضوی تبدیل می‌شود که در نصف‌النهار مرکزی هر زون (CM) معادل 0.9996 و در محل تقاطع سیستم تصویر و بیضوی برابر 1 است.

با استفاده از Elevation Scale Factor، طول روی بیضوی به طول روی صفحه افق تبدیل می‌شود. در واقع از این ضریب مقیاس، به منظور تصحیح اثر ارتفاع استفاده می‌شود.

ضریب مقیاس ترکیبی CSF از حاصل ضرب این دو ضریب مقیاس به دست میاد و مقداری است که در نرم‌افزار Raysurvey در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
توضیحات کامل تر در این زمینه به عنوان مقاله در سایت شرکت مکان‌پرداز رایمند موجود است.

1 Likes

ممنون. توضیح خیلی خوبی بود :pray:

در نرم افزار Raysurvey ورژن 2.6، در قسمت Area دو مساحت نمایش داده می‎شود. local area و utm area. تفاوت این دو مورد چیه و نحوه تبدیل به یکدیگر با توجه به ضریب مقیاس چگونه است؟

1 Likes

مساحت UTM-Area، مساحت چندضلعی در سیستم تصویر UTM است.
مساحت Local-Area، مساحت محلی چندضلعی است که با استفاده از ضریب مقیاس منطقه به دست می‌آید.

میانگین ضریب مقیاس ترکیبی (CSF) نقاط چندضلعی، بر روی مختصات UTM نقاط، اعمال گردیده و مختصات اصلاح شده محاسبه می‌شود.مساحت چندضلعی حاصل از این نقاط اصلاح شده، مساحت Local-Area می‌باشد.

1 Likes

توضیحات کامل تر در این زمینه به عنوان مقاله در سایت شرکت مکان‌پرداز رایمند https://raymandgnss.ir/ضریب-مقیاس/ موجود است.

1 Likes

در نرم‌افزار Raysurvey ورژن 2.7.1 این قابلیت وجود دارد تا ضریب مقیاس یک نقطه مرجع (تعیین شده توسط کاربر) به مختصات UTM نقاط، اعمال شود و مختصات اصلاح شده آن‌ها محاسبه می‌شود.

به منظور استفاده از این قابلیت در نرم‌افزار :
جهت تهیه فایل خروجی از نقاط، آیکون Export را لمس نمایید.

اگر نوع فرمت فایل خروجی CSV یا TXT انتخاب شده باشد، چنانچه قبل از لمس EXPORT گزینه Modified Coordinates فعال گردد، مختصات اصلاح شده محاسبه و در فایل خروجی با عناوین Modified Easting و Modified Northing نمایش داده می‌شود.
30-2-3
در نهایت گزینه EXPORT را لمس نمایید.

برای این کار دو روش وجود دارد:
I- محاسبه نسبت به نقطه میانگین

II- محاسبه نسبت به نقطه انتخاب شده
در این روش یک نقطه مرجع توسط کاربر در قسمت “select point” تعیین شده و تمامی محاسبات نسبت به آن انجام می‌شود.

30-2-6

به‌منظور مشاهده توضیحات بیشتر در زمینه مختصات اصلاح شده به راهنمای نرم‌افزار بخش تهیه فایل خروجی از برداشت‌ها با فرمت مورد نظر مراجعه شود.